چگونه عمر لپ تاپ خود را افزایش دهیم؟

چگونه عمر لپ تاپ خود را افزایش دهیم؟

چگونه عمر لپ تاپ خود را افزایش دهیم؟

شاید تا قبل از خرید لپ تاپ خیلی برای شما موضوع مهمی نباشد، اما به محض اینکه لپ تاپ را خریدید و به خانه برگشتید، ممکن است این سوال برایتان پیش بیاد که حالا باید  چگونه از لپ تاپ استفاده کنیم؟ در کجا از لپ تاپ نگه داری کنم؟ نحوه استفاده از لپ تاپ چیست؟ و چگونه عمر لپ تاپ خود را افزایش دهیم؟ یا به عبارت بهتر، فرهنگ صحیح استفاده از این دستگاه، خیلی دشوار نیست، تنها کافیست یک سری نکات مهمی را که در ادامه این مقاله به آن اشاره خواهیم داشت رعایت کنید تا سالها لپ تاپی سالم داشته باشید! در ادامه راهکار های کارآمدی به شما ارائه میدهیم تا از لپ تاپ خود به بهترین نحو احسن استفاده کنید و لذت لپ تاپ خود را ببرید

1- لپ تاپ را از نمایشگر بلند نکنید!

اولین نکته ای که باید به آن توجه ویژه داشته باشید این است که لپ تاپ را از  نمایشگر بلند نکنید. این نکته ساده را خیلی از افراد متاسفانه رعایت نمی‌کنند، مانیتور یا صفحه نمایش لپ تاپ ، بسیار ظریف است و منطقی نیست که لپ تاپ را از نمایشگر آن بلند کنیم.

2- لپ تاپ را چگونه باز و بسته کنیم؟

بهتر است که از قسمت میانی (وسط) صفحه نمایش آن را باز و یا بسته کنید. بستن از کناره ها موجب آسیب به نمایشگر در مدت طولانی می شود. چرا که با باز کردن از طرفین، فشار بیشتری به آن قسمت از صفحه نمایش وارد می شود اما زمانی که از وسط باز کنید، فشار کمتری به دستگاه وارد خواهد آمد.

 

3- استفاده از لپ تاپ روی پا

قرار دادن لپ تاپ بر روی پا و کار با آن عملی بسیار خطرناک بوده که به هیچ عنوان توصیه نمی شود. اینکار موجب وارد شدن صدمات به سلامتی شما و داغ شدن لپ تاپ می گردد که این موضوع در گزینه بعدی هم اشاره شده است

4- سرد و گرم شدن لپ تاپ

چگونه عمر لپ تاپ خود را افزایش دهیم؟_سرد و گرم شدن لپ تاپ

سرد و گرم شدن لپ تاپ به هیچ عنوان برای سلامتی لپ تاپ خوب نیست؛ برای مثال در تابستان ممکن است لپ تاپ شما در ماشین یا هنگام جابجایی، یا حتی در کیف تا حد زیادی گرم و داغ شود. در این مواقع به هیچ عنوان لپ تاپ خود را روشن نکنید، اجازه دهید تا در محیط به دمای مناسب و ایده آل محیط بازگردد، سپس لپ تاپ را روشن کنید، همچنین در زمستان ممکن است لپ تاپ خیلی سرد شود. اجازه دهید تا در دمای مناسب به حالت طبیعی بازگردد و سپس مجددا با آن کار کنید. پیشنهاد ما این است که حتی الامکان اجازه ندهید که لپ تاپ در محیط گرم و داغ و در معرض نور خورشید باشد یا در فضایی سرد بماند. همیشه در محیط مناسب با دمای عادی از لپ تاپ خود نگهداری کنید.

5- هنگام استفاده از لپ تاپ غذا نخورید!

این نکته بسیار مهمی است! حتی نباید نوشیدنی را کنار لپ تاپ قرار دهید. گاهی اوقات ممکن است هنگام غذا خوردن، تکه های ریزی از غذا روی صفحه کلید بریزد که شاید به چشم دیده نشود، اما در عملکرد دکمه های صفحه کلید تاثیرگذار خواهد بود. همچنین مواردی گزارش شده که به این علت مورچه ها و حشرات در لپ تاپ تجمع کرده اند!

6- باتری لپ تاپ را اذیت نکنید!

علی رغم اینکه باتری های لپ تاپ های امروزی مخصوصا لپ تاپ هایی asus و lenovo از قدرت و استحکام بسیار بالایی برخوردارند، اما باید در این زمینه یک سری نکات ایمنی را رعایت کنیم. بهتر است که هنگام شارژ شدن، لپ تاپ را خاموش کنید و از آن استفاده نکنید، همچنین تا زمانی که لپ تاپ به 60 درصد نرسیده آن را از شارژر جدا نکنید و هر چند بار یک بار اجازه دهید که شارژ لپ تاپ 100 درصد شود و در کل درصد باطری بین هفتاد الی نود درصد شارژ نمایید. مضاف بر این هیچگاه نگذارید که شارژ باتری لپ تاپ شما به کمتر از 10 درصد رسیده یا خاموش شود دلیل این کار هم این است که به خازن های برد فشار می آورد

7-موس و کیبورد مجزا برای لپ تاپ

چگونه عمر لپ تاپ خود را افزایش دهیم؟_کیبورد و ماوس جانبی

موس و کیبورد مجزا برای لپ تاپ برای زمانی است که بصورت روزمره از لپ تاپ خود کار می کشید. برای امور سنگین بهتر است که از موس ها و صفحه کلید های جانبی استفاده کنید.

8- لپ تاپ را روی میز بذارید

لپ تاپ را روی میز قرار دهید. هم برای سلامتی خود تان که در هنگام استفاده از لپ تاپ راحت باشید و زاویه صورت و گردن شما با لپ تاپ مناسب باشد و هم برای سلامتی لپ تاپ؛ زیرا لپ تاپ ها باید روی سطوح صاف و هموار قرار بگیرند که لرزش هم نداشته باشند و هم به خوبی گرمای لپ تاپ را به بیرون هدایت کنند.

9-لپ تاپ را چگونه خاموش کنیم؟

بهترین راه برای خاموش کردن لپ تاپ، همان روش نرم افزاری است، یعنی دکمه shutdown در ویندوز. با اینکار سیستم عامل لپ تاپ شما برنامه ها را می بندد، سپس هارد و رم را از کار می‌اندازد و به صورت طبیعی لپ تاپ خاموش می شود. این دکمه برای موارد ضروری تعبیه شده و برای لپ تاپ شما روش مناسبی نیست. در واقع با اینکار شما لپ تاپ را مجبور به خاموش شدن می‌کنید و بصورت غیر منتظره همه سخت افزار را از کار می‌اندازید.

10- نور صفحه

در حد امکان از نور صفحه کم استفاده کنید تا مقدار  کمتری از باطری لپ تاپ مصرف کند و طول عمر صفحه نمایش را بالا ببرد. و به چشم شما ضرر زیادی نزند.

11-کول پد

چگونه عمر لپ تاپ خود را افزایش دهیم؟_کول پد (2)

اکثر لپ ‌تاپ ها طوری طراحی شده اند که که گردش هوای مناسبی بین قطعات گرم آنها صورت نمی گیرد .
بنابراین لپ ‌تاپ شما پیوسته دمای بالایی را تحمل می کند و نیاز به کول پد دارد که دمای لپ تاپ را پایین بیاورد