ویندز 11 بتا به صورت رسمی منتشر شد

ویندز 11 بتا به صورت رسمی منتشر شد

ویندز 11 بتا به صورت رسمی منتشر شد

Windows11 مایکروسافت نسخه‌ جایگزین ویندوز 10 را با نام ویندوز 11 به صورت پیش نمایش (جهت استفاده توسعه دهندگان نرم افزار) در دسترس قرار داده است. مایکروسافت ویندوز 11 را در مراسم 3 تیر 1400 رونمایی کرد و دانلود نسخه نهایی ویندوز 11 در پاییز 1400 در دسترس کاربران قرار خواهد گرفت. بخش عمده تغییر در ویندوز 11 اصلاح اساسی در UX انجام شده است و ظاهر مراحل نصب، طراحی جدیدی نوار وظیفه (Task Bar)، منو استارت (Start Menu)، مرکز عملیات (Action Center)، جسنوجوگر فایل (File Explorer) و… انجام شده است. برخی از ویژگی های جدید در ویندوز 11 میتوان اجرای برنامه های اندروید و به بهبود تایپ صوتی، کیبورد لمسی مدرن با اندازه بهینه کلیدها، صدا، رنگ ، انیمیشن ها و فونت و آیکون جدید اشاره کرد.
نرم‌افزارهای Skype ، OneNote ، Paint 3D و 3D Viewer دیگر در ویندوز 11 وجود نخواهند داشت.

تقریباً دو ماه است که کاربران ویندوز اینسایدر فرصت آزمایش ویندوز ۱۱ دارند؛ اما تاکنون هیچ راه رسمی برای دانلود فایل ISO وجود نداشت و کاربران باید از وب‌سایت‌هایی مانند UUP dump برای ساخت فایل ISO ویندوز ۱۱ استفاده می‌کردند یا در بهترین شرایط، برای نصب ویندوز ۱۱ مجبور به نصب ویندوز ۱۰ بود‌ند تا از آن طریق ویندوز ۱۱ را دریافت کنند؛ اما خوشبختانه مایکروسافت اولین فایل ISO ویندوز ۱۱ بتا را به‌صورت رسمی منتشر کرده است.

داشتن فایل ISO ویندوز ۱۱ به دلایل مختلف مفید است. ممکن است بخواهید ویندوز ۱۱ را در ماشین مجازی نصب کنید یا تصمیم به نصب آن به‌صورت clean install گرفته باشید. البته فایل ISO ویندوز ۱۱ در حالت بتا قرار دارد و تا عرضه‌ی نسخه‌ی نهایی چند ماه باقی مانده است؛ اما اگر تصمیم به آزمایش ویندوز ۱۱ دارید، بهترین نسخه در حال حاضر ویندوز ۱۱ بتا است.

در آخر باید به این موضوع اشاره کرد که برای اکتیو کردن ویندوز ۱۱ بتا، بعد از نصب نیاز به لایسنس دارید. اگر ویندوز ۱۱ را روی کامپیوتری با ویندوز ۱۰ نصب کنید، فرایند فعال‌سازی به‌صورت خودکار انجام می‌شود؛ اما اگر تصمیم به نصب ویندوز ۱۱ روی ماشین مجازی داشته باشید، برای فعال کردن نیاز به لایسنس معتبر دارید. البته امکان استفاده از لایسنس ویندوز ۱۰ روی ویندوز ۱۱ وجود دارد.

فایل ISO ویندوز ۱۱ را می‌‎توانید از صفحه Windows Insider دانلود کنید.

برخی از ویژگی‌ها و قابلیت‌های ویندوز 11

    • تغییر در حالت مولتی تسکینگ
    • منو استارت جدید و حالت وسط چین
    • قابلیت Auto-HDR که باعث بهبود چشمگیر گرافیک و رنگ ها خواهد شد
    • قابلیت DirectStorage با هدف بهبود سرعت لود بازی
    • قابلیت اجرای اپلیکیشن اندروید
    • اپلیکیشن ایکس باکس به همراه ایکس کلاود
    • اپ Teams به صورت پیش فرض روی ویندوز وجود دارد
    • آپگرید ویندوز 10 به 11 رایگان بوده و در پاییز انجام خواهد شد